Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Ostatnie posty

Zaburzona bariera hydrolipidowa - od czego zacząć?

Budowa i utrzymanie prawidłowej bariery hydrolipidowej skóry jest kluczowe dla zachowania jej zdrowia i funkcji.

Ta warstwa ochronna skóry, składająca się z tłuszczów (lipidów) i wody, pełni wiele istotnych funkcji, takich jak ochrona przed utratą wilgoci, bariera przed mikroorganizmami, a także regulacja temperatury. Gdy bariery hydrolipidowej brakuje lub jest uszkodzona, skóra staje się podatna na podrażnienia, infekcje i utratę wilgoci, co może prowadzić do różnych problemów skórnych, takich jak suchość, łuszczenie, podrażnienia i wypryski.

Zaburzona bariera hydrolipidowa - jak wygląda?

Zaburzona bariera lipidowa skóry może objawiać się różnymi sposobami, a jej wygląd i odczucia mogą różnić się w zależności od stopnia uszkodzenia. Oto niektóre powszechne objawy oraz to jak wygląda uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry:

 1. Suchość i szorstkość: Skóra może stać się bardzo sucha, szorstka i napięta. Może to być odczuwalne zarówno w dotyku, jak i wizualnie.
 2. Łuszczenie: Zaburzona bariery hydrolipidowa może prowadzić do łuszczenia się skóry. Skóra może złuszczać się w postaci małych płatków lub większych łusek.
 3. Pieczenie i swędzenie: Skóra może stawać się podatna na podrażnienia, co objawia się uczuciem pieczenia i swędzenia. Może to być szczególnie uciążliwe.
 4. Czerwone plamy: Zaburzenia bariery hydrolipidowej mogą prowadzić do rumienia i czerwonych plam na skórze, zwłaszcza w obszarach bardziej wrażliwych.
 5. Wysypki i wypryski: Skóra może być podatna na wypryski, krostki lub inne zmiany skórne. Zaburzenia bariery mogą sprawić, że skóra staje się bardziej podatna na infekcje i podrażnienia.
 6. Upośledzone gojenie się skóry: Zaburzona bariery hydrolipidowa może opóźniać proces gojenia się ran i podrażnień. Skóra może być mniej elastyczna i wolniej się regenerować.
 7. Wrażliwość na czynniki zewnętrzne: Skóra z uszkodzoną barierą hydrolipidową jest bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz, słońce i zanieczyszczenia, co może prowadzić do dalszych podrażnień i problemów.
 8. Zwiększona utrata wilgoci: Zaburzenia bariery lipidowej skóry mogą prowadzić do utraty naturalnej wilgoci z powierzchni skóry, co skutkuje suchością i odwodnieniem.
 9. Wzmożona reakcja na kosmetyki: Skóra z uszkodzoną barierą hydrolipidową może reagować na kosmetyki, nawet te wcześniej dobrze tolerowane, poprzez podrażnienia i alergie.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry - co robić? Odbudowa bariery hydrolipidowej

W przypadku uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby pomóc w jej regeneracji i przywróceniu zdrowej funkcji ochronnej. Oto kilka porad:

 1. Ogranicz używanie drażniących produktów: Przede wszystkim unikaj produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają ostre substancje chemiczne, alkohol, sztuczne zapachy i inne drażniące składniki. Wybieraj łagodne produkty oczyszczające i nawilżające.
 2. Unikaj gorącej wody: Gorąca woda może przesuszać skórę, więc stosuj ciepłą lub chłodną wodę podczas kąpieli lub mycia twarzy, a nie gorącą.
 3. Delikatne oczyszczanie: Używaj łagodnych kosmetyków, które nie naruszają bariery hydrolipidowej. Staraj się ograniczyć częstotliwość mycia twarzy, szczególnie jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha.
 4. Nawilżanie: Stosuj kremy nawilżające regularnie, zwłaszcza po kąpieli lub myciu. Wybieraj produkty o bogatej konsystencji, które pomogą zatrzymać wilgoć w skórze.
 5. Stosuj produkty z barierą ochronną: Poszukaj produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają składniki wzmacniające bariery, takie jak ceramidy, cholesterol i kwas hialuronowy. Te składniki pomogą w odbudowie bariery hydrolipidowej.
 6. Unikaj długotrwałego kontaktu ze słońcem: Jeśli jesteś na słońcu, stosuj kremy z filtrem UV, które pomogą chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
 7. Ogranicz używanie produktów z retinoidami i kwasami: Produkty zawierające retinoidy (np. retinol) lub kwasy mogą być zbyt drażniące dla uszkodzonej bariery.
 8. Zadbaj o nawodnienie: Pij odpowiednią ilość wody, aby utrzymać nawilżenie skóry od wewnątrz.
 9. Zdrowa dieta: Dieta bogata w zdrowe tłuszcze, takie jak te zawarte w rybach, orzechach i awokado, może pomóc w regeneracji bariery skórnej.

Kosmetyki, które polecamy

OVIUM Cream Cleanser Krem Do Demakijażu I Oczyszczania Twarzy (120ml)

Lynia Nawilżająca Pianka Myjąca Z Betainą I Wodą Różaną (100ml)

OSKOLAB Brzozowa Emulsja Do Mycia Twarzy (150ml)

EENY MEENY Jogurtowy Tonik Nawilżający (100 Ml)

NOWA KOSMETYKA Serum Dojrzałość To Atut (30ml)

FUEMO, Maska Nawilżająca Z Komórkami Macierzystymi ALTITUDE, 60ml

Bariera hydrolipidowa - warto o nią dbać!

Odbudowana i prawidłowo funkcjonująca bariera hydrolipidowa skóry odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego stanu skóry. Jest to fundamentalny element, który spełnia wiele ważnych funkcji, a jej znaczenie jest trudno przecenić. Oto dlaczego odbudowana i dobrze funkcjonująca bariera hydrolipidowa skóry jest tak istotna.

Pamiętaj, że regeneracja bariery hydrolipidowej skóry może zająć pewien czas, dlatego ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Unikaj również czynników, które mogą dalej uszkadzać skórę, takich jak palenie papierosów i nadmierna ekspozycja na słońce.

Dodany w: Kategoria Główna

Leave a comment