Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Ostatnie posty

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Porowatość włosów odgrywa kluczową rolę w pielęgnacji i wyborze odpowiednich produktów do włosów. Włosy o różnej porowatości mają różne potrzeby i reagują inaczej na stosowane kosmetyki. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak sprawdzić porowatość swoich włosów. W tym artykule przedstawimy różne metody, które można zastosować w celu oceny poziomu porowatości włosów. Poznanie swojej porowatości pomoże Ci dostosować swoją rutynę pielęgnacyjną i wybrać produkty, które spełnią potrzeby Twoich włosów.

Jak sprawdzić porowatość włosów – test

Porowatość włosów odgrywa istotną rolę w pielęgnacji i wyborze odpowiednich produktów do włosów. Włosy o różnej porowatości mają różne potrzeby, dlatego ważne jest zrozumienie poziomu porowatości swoich włosów. Istnieje kilka prostych testów, które można przeprowadzić w domu, aby ocenić porowatość włosów.

Test pływania

Jednym z najpopularniejszych testów na porowatość włosów jest tzw. test pływania. Wystarczy wziąć pojedynczy suchy włos i umieścić go w miseczce wody. Obserwuj, co się dzieje z włosem przez kilka minut.

 • Jeśli Twój włos szybko tonie, oznacza to, że jest on silnie porowaty. Włosy z dużymi ubytkami w strukturze łatwo chłoną wodę i toną.
 • Jeśli Twój włos unoszą się na powierzchni wody przez jakiś czas, oznacza to, że jest on umiarkowanie porowaty. Włosy umiarkowanie porowate mają mniejsze ubytki w strukturze, co utrudnia wchłanianie wody.
 • Jeśli Twój włos utrzymuje się na powierzchni wody przez dłuższy czas, oznacza to, że jest on nisko porowaty. Włosy nisko porowate mają dobrze zamkniętą, gładką powierzchnię, przez co woda nie wnika w nie tak łatwo.

Test zsuwania się

Innym sposobem na ocenę porowatości włosów jest tzw. test zsuwania się. Wystarczy wziąć pojedynczy suchy włos i pomiędzy dwoma palcami przesunąć go z góry na dół.

 • Jeśli Twój włos porusza się gładko i jednolicie, oznacza to, że jest on nisko porowaty. Gładkie i zamknięte łuski włosa utrudniają tarcie między włosami, co powoduje łatwe zsuwanie się.
 • Jeśli Twój włos wydaje się nieco szorstki i niepłynnie przesuwa się między palcami, oznacza to, że jest on umiarkowanie porowaty. Włosy umiarkowanie porowate mają nieco podniesione łuski, co wpływa na ich płynność.
 • Jeśli Twój włos wydaje się bardzo szorstki i trudno go przesuwać między palcami, oznacza to, że jest on silnie porowaty. Włosy silnie porowate mają podniesione łuski, co powoduje większe tarcie i trudności w zsuwaniu się.

Test chłonności

Trzecią metodą jest test chłonności. Wystarczy wziąć pojedynczy suchy włos i spryskać go wodą. Obserwuj, jak włos reaguje na wodę.

 • Jeśli Twój włos szybko pochłania wodę i staje się wilgotny, oznacza to, że jest on silnie porowaty. Włosy silnie porowate mają otwarte łuski, które pozwalają na szybkie wchłanianie wilgoci.
 • Jeśli Twój włos pochłania wodę powoli lub tylko częściowo, oznacza to, że jest on umiarkowanie porowaty. Włosy umiarkowanie porowate mają nieco zamknięte łuski, co utrudnia wchłanianie wilgoci.
 • Jeśli Twój włos nie pochłania wody i pozostaje suchy, oznacza to, że jest on nisko porowaty. Włosy nisko porowate mają zamknięte i gładkie łuski, które nie pozwalają na wchłanianie wilgoci.

Rodzaje porowatości włosów

Porowatość włosów odgrywa istotną rolę w pielęgnacji i wyborze odpowiednich produktów do włosów. Włosy o różnej porowatości mają różne potrzeby i reagują inaczej na stosowane kosmetyki. Dlatego ważne jest zrozumienie rodzajów porowatości włosów.

Niska porowatość włosów

Włosy o niskiej porowatości mają zamknięte i gładkie łuski, co sprawia, że są one mniej podatne na wchłanianie wilgoci. Charakteryzują się one zdrowym i lśniącym wyglądem. Jednak utrzymanie nawilżenia może być trudniejsze, ponieważ wilgoć trudno wnika w strukturę włosa. Włosy nisko porowate mogą wydawać się bardziej odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Aby pielęgnować włosy o niskiej porowatości, zaleca się stosowanie produktów lekkich, które nie obciążają włosów. Nawilżajace mgiełki, lekkie oleje i odżywki bezsilikonowe są dobrym wyborem.

Umiarkowana porowatość włosów

Włosy o umiarkowanej porowatości mają nieco podniesione łuski, co sprawia, że są bardziej podatne na wchłanianie wilgoci. Włosy umiarkowanie porowate są elastyczne i dobrze reagują na różne produkty i zabiegi pielęgnacyjne. Mogą łatwo wchłaniać nawilżenie, ale mogą również łatwo go utracić. Ważne jest utrzymanie równowagi między nawilżeniem a ochroną włosów. Dla włosów umiarkowanie porowatych zaleca się stosowanie odżywek, masek i serum nawilżających, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia i elastyczności.

Wysoka porowatość włosów

Włosy o wysokiej porowatości mają otwarte łuski i dużą zdolność do wchłaniania wilgoci. Są one bardziej podatne na uszkodzenia i trudno utrzymać na nich nawilżenie. Włosy wysoko porowate mogą wydawać się matowe, szorstkie i łatwo puszące się. Wymagają one intensywnego nawilżania i ochrony przed utratą wilgoci. Zaleca się stosowanie produktów, które pomogą zamykać łuski włosa, takich jak odżywki z proteinami, oleje i maski regenerujące. Dodatkowo, ograniczanie stosowania wysokich temperatur, takich jak suszarka do włosów czy prostownica, może pomóc w minimalizowaniu uszkodzeń.

Włosy porowate — pielęgnacja

Włosy porowate charakteryzują się otwartymi łuskami, co sprawia, że są one bardziej podatne na wchłanianie wilgoci. Ta cecha może prowadzić do trudności w utrzymaniu nawilżenia i sprawić, że włosy stają się matowe, łatwo puszą się oraz podatne na uszkodzenia. Dlatego pielęgnacja włosów porowatych wymaga odpowiedniego podejścia i zastosowania właściwych produktów.

 1. Delikatne mycie włosów

Włosy porowate potrzebują łagodnego mycia, które nie zniszczy jeszcze bardziej ich struktury. Zaleca się stosowanie łagodnych, bezsiarczanowych szamponów, które nie odrywają naturalnych olejków z włosów. Unikaj także używania zbyt gorącej wody podczas mycia, ponieważ może to dodatkowo przesuszyć włosy. Staraj się delikatnie masować skalp, unikając zbyt silnego tarcia i pocierania włosów, co może pogłębiać uszkodzenia.

 1. Regularne nawilżanie

Nawilżanie jest kluczowym elementem pielęgnacji włosów porowatych. Stosuj nawilżające odżywki, maseczki lub oleje, które pomogą zatrzymać wilgoć we włosach. Składniki takie jak gliceryna, aloes, masło shea czy olej kokosowy są szczególnie korzystne dla włosów porowatych. Możesz również spryskiwać włosy wodą lub mieszanką wody i nawilżającego preparatu, aby utrzymać je nawilżone przez cały dzień.

 1. Proteiny dla wzmocnienia

Włosy porowate często są osłabione i podatne na uszkodzenia. Wprowadzenie produktów z dodatkiem protein może pomóc wzmocnić i odbudować ich strukturę. Szukaj odżywek, masek lub serum zawierających proteiny, takie jak keratyna, kolagen czy jedwab. Proteiny pomogą zamykać łuski włosa, co minimalizuje utratę wilgoci i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 1. Ochrona przed wysokimi temperaturami

Włosy porowate są bardziej podatne na szkodliwy wpływ wysokich temperatur, takich jak suszarka do włosów, prostownica czy lokówka. Staraj się ograniczać używanie tych narzędzi stylizacyjnych lub stosuj je na najniższych możliwych ustawieniach. Zawsze zabezpieczaj włosy termoochronnym sprejem przed użyciem wysokich temperatur, aby zminimalizować uszkodzenia.

 1. Odpowiedni styling

Włosy porowate często potrzebują dodatkowej ochrony podczas stylizacji. Unikaj używania produktów zawierających alkohol, ponieważ mogą one przesuszać włosy. Zamiast tego, wybieraj produkty do stylizacji, które zawierają naturalne oleje, silikony lub polimery, które pomagają utrzymać wilgoć we włosach i zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

 1. Regularne strzyżenie końcówek

Włosy porowate są podatne na rozdwajanie się końcówek, co może prowadzić do dalszych uszkodzeń. Regularne strzyżenie końcówek włosów co 6-8 tygodni pozwoli utrzymać je w lepszym stanie i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

 1. Regularne nawilżanie

Nawilżanie jest kluczowym elementem pielęgnacji włosów średnioporowatych. Stosuj nawilżające odżywki, maski lub oleje, które pomogą zatrzymać wilgoć wewnątrz włosów. Składniki takie jak aloes, masło shea, olej arganowy czy awokado są szczególnie korzystne dla włosów średnioporowatych. Nakładaj nawilżające produkty od nasady aż po same końce włosów, aby zapewnić im odpowiednie nawilżenie i elastyczność.

 1. Delikatne mycie włosów

Włosy średnioporowate nie potrzebują częstego mycia, aby zachować naturalną równowagę. Zaleca się stosowanie łagodnych, bezsiarczanowych szamponów, które nie odrywają naturalnych olejków z włosów. Unikaj również używania zbyt gorącej wody, ponieważ może to przesuszyć włosy. Staraj się myć włosy w letniej lub chłodnej wodzie, aby utrzymać ich naturalną wilgotność.

 1. Ochrona przed wysokimi temperaturami

Włosy średnioporowate są bardziej odporne na uszkodzenia cieplne niż włosy wysokoporowate, ale wciąż wymagają ochrony przed wysokimi temperaturami. Jeśli używasz narzędzi do stylizacji, takich jak prostownica czy lokówka, zawsze używaj termoochronnego sprayu, aby zminimalizować wpływ wysokich temperatur na włosy. Staraj się ograniczać częstotliwość używania tych narzędzi i używaj ich na niższych ustawieniach.

 1. Proteiny dla wzmocnienia

Wprowadzenie produktów zawierających proteiny do swojej rutyny pielęgnacyjnej pomoże wzmocnić i odbudować strukturę włosów średnioporowatych. Proteiny takie jak keratyna, kolagen czy jedwab pomagają w zamykaniu łusek włosów, co minimalizuje utratę wilgoci i chroni włosy przed uszkodzeniami. Wybieraj odżywki, maseczki lub serum z dodatkiem protein, które będą dodatkowo wzmacniać Twoje włosy.

 1. Stylizacja z umiarem

Włosy średnioporowate są bardziej elastyczne i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż włosy wysokoporowate. Niemniej jednak, nadmierne napięcie, zaczesywanie, czy mocne wiązanie włosów może prowadzić do uszkodzeń. Staraj się unikać zbyt ciasnych upięć i uczesań, aby nie narażać swoich włosów na nadmierne napięcie.

 1. Regularne strzyżenie końcówek

Regularne strzyżenie końcówek jest ważne dla utrzymania zdrowych włosów średnioporowatych. Usuwanie rozdwajających się końcówek zapobiega dalszym uszkodzeniom i utrzymuje włosy w lepszym stanie. Co 8-10 tygodni zaplanuj wizytę u fryzjera, aby przyciąć końcówki i utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

 1. Nawilżanie i głębokie odżywianie

Włosy wysokoporowate potrzebują intensywnego nawilżenia i odżywienia. Stosuj nawilżające odżywki, maski i oleje, które pomogą zatrzymać wilgoć wewnątrz włosów. Składniki takie jak gliceryna, aloes, masło shea, olej arganowy i olej kokosowy są szczególnie korzystne dla włosów wysokoporowatych. Nakładaj te produkty na mokre włosy, a następnie delikatnie rozczesz, aby równomiernie rozprowadzić produkt po całej długości włosów.

 1. Ochrona przed wysokimi temperaturami

Włosy wysokoporowate są bardziej podatne na uszkodzenia termiczne. Staraj się ograniczać używanie prostownic, lokówek i suszarek do włosów. Jeśli nie możesz z nich zrezygnować, zawsze stosuj produkty termoochronne przed stylizacją. Używaj narzędzi na niższych temperaturach i unikaj długotrwałego narażania włosów na wysoką temperaturę.

 1. Unikaj czynników, które mogą przesuszać włosy

Włosy wysokoporowate mają tendencję do przesuszania się, dlatego ważne jest unikanie czynników, które mogą dodatkowo je przesuszać. Unikaj używania szamponów z wysoką zawartością siarczanów, które mogą odrywać naturalne oleje z włosów. Unikaj również częstego mycia włosów, a jeśli to konieczne, stosuj łagodne szampony bezsiarczanowe. Staraj się ograniczać narażenie włosów na słońce, wiatr i suche powietrze.

 1. Odżywki proteiny

Włosy wysokoporowate często potrzebują dodatkowej ochrony i wzmocnienia. Stosuj odżywki i maski z dodatkiem protein, takich jak keratyna, kolagen czy jedwab. Proteiny pomagają w zamykaniu łusek włosów, co minimalizuje utratę wilgoci i chroni przed uszkodzeniami. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością stosowanych produktów z proteinami, ponieważ nadmiar może spowodować ich przesuszenie.

 1. Stylizacja z umiarem

Włosy wysokoporowate wymagają ostrożności podczas stylizacji. Unikaj zbyt częstego stosowania gorących narzędzi do stylizacji, zaczesywania włosów i wiązania ich w zbyt ciasne upięcia. Nadmierna manipulacja i napięcie mogą prowadzić do łamliwości i uszkodzeń włosów.

 1. Regularne strzyżenie końcówek

Regularne strzyżenie końcówek jest ważne dla utrzymania zdrowych włosów wysokoporowatych. Usuwanie rozdwajających się końcówek pomaga zapobiegać dalszym uszkodzeniom i utrzymuje włosy w lepszym stanie. Zaleca się wizytę u fryzjera co 6-8 tygodni, aby przyciąć końcówki i utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Dobry skład kosmetyków do włosów w Naszym sklepie Internetowym!

Jeśli szukasz kosmetyków do włosów o dobrym składzie, warto zajrzeć do naszego sklepu internetowego Ekoteka.pl. Specjalizujemy się w oferowaniu ekologicznych produktów, które są przyjazne dla środowiska i skóry głowy, a jednocześnie skutecznie pielęgnują i odżywiają włosy.

W naszym sklepie znajdziesz produkty do różnych rodzajów włosów i różnych potrzeb. Oferujemy szampony i odżywki do włosów suchych, zniszczonych, normalnych, tłustych czy farbowanych. Nasze kosmetyki mają działanie nawilżające, odżywcze, wzmacniające i odbudowujące. Dzięki nim Twoje włosy będą wyglądać zdrowo, lśniąco i pełne życia.

Dodany w: Kategoria Główna

Leave a comment