Latest posts

Dlaczego trądzik wciąż powraca ? Poznaj przyczyny

Trądzik zazwyczaj występuje przy zmianach hormonalnych, zachodzących podczas dojrzewania. Praca gruczołów staje się wtedy intensywniejsza, przez co nadmiar łoju łączy się z bakteriami na skórze i powoduje zatykanie porów. Na skutek tego powstaje stan zapalny skóry.
Przedstawiamy najczęstsze przyczyny nawracania trądziku w okresie dojrzewania, jak i po:

Hormony

Trądzik pojawia się przez zmiany hormonalne, w przypadku kobiet odpowiedzialny za zmiany skórne jest estrogen. Po czym rozpoznać, że jest to sprawka hormonów ? Do objawów zaliczamy bolesne, podskórne krosty. Występują w dolnych częściach twarzy oraz z boku. Aby zapobiec zaburzeniom hormonalnym, ważna jest zdrowa dieta oraz badania kontrolne krwi.

Brak witamin

Witamina D osłabia produkcję sebum, gdy jest go w nadmiarze. Antybakteryjne działanie, na stany zapalne zalecane jest stosowanie cynku, krzemu, selenu. Witamina B6 zalecana na odpowiedni poziom enzymów oraz hormonów. Aby utrzymać odpowiedni stan skóry, zadbaj o zażywanie suplementów, bądź staraj się uwzględnić w swojej diecie witaminy takie jak: A,C i E oraz z grupy B - B2 i B3.

Nieodpowiednia dieta

Spożywanie zbyt często przetworzonych produktów lub o wysokim indeksie glikemicznym, może doprowadzić do problemów skórnych. Wyższy poziom insuliny we krwi powoduje nasilenie łojotoku, to samo przyczynia się do spożywania zbyt dużej ilości nabiału. Alkohol oraz inne używki także mają niekorzystny wpływ na naszą skórę twarzy, jak i cały organizm. Rozbuduj swój jadłospis w różnorodne dania, które będą zawierać dużo właściwości odżywczych.

Kortyzol

Hormon stresu to główny czynnik, który nasila trądzik oraz powoduje przywrócenie go nawet u osób dorosłych. Ważne jest aby unikać przewlekłego stresu, który nie tylko ma zły wpływ na naszą cerę ale także podnosi wrażliwość na bakterie, grzyby itp.

Odpowiednia pielęgnacja

Zwróć uwagę jakich kosmetyków do makijażu oraz produktów pielęgnacyjnych używasz. Niektóre mogą w swoim składzie zawierać preparaty wysuszające - co spowoduje nadmierne wydzielanie sebum, a także mogą zatykać pory, przez co tworzy się idealne środowisko dla bakterii i stanów zapalnych. Sprawdzaj skład preparatów, które stosujesz i co najważniejsze zrób test na rodzaj cery, aby później dobierać kosmetyki przeznaczone dla potrzeb Twojej skóry!

Posted in: Default category

Leave a comment